Díky internetu můžeme velice rychle zjistit mnoho informací, což dříve nebylo vůbec možné. Můžeme si zjistit jízdní řády či počasí kdekoli na světě. Jednoduše si vybereme zájezd, zjistíme si informace o destinaci, naučíme se cizí řeč aj. Nemusíme chodit do knihy a prohledávat stohy knih, když si chceme zjistit nějaké informace, ale stačí zadat heslo do vyhledávače a díky internetu zjistíme téměř okamžitě odpovědi na to, co nás zrovna zajímá.
Také se můžeme velice rychle a jednoduše spojit s přáteli, které jsou třeba na druhé straně zeměkoule. A nemusí být třeba ani tak daleko, stačí, aby byli na druhé straně republiky a dřív by byl kontakt s nimi velice omezený. Dopisy baví psát málokoho a telefonování není ono. Díky sociálním sítím můžeme být v kontaktu velice snadno. Například Facebook umožňuje sdílení každodenních radostí, starostí i nesmyslů.
Můžete tak mít jednoduše přehled o tom, co vaši známí dělají, jaké mají zájmy, kde byli na dovolené a přitom s nimi nemusíte ani komunikovat.
Nevýhody sociálních sítí
O nevýhodách sociálních sítí se mluví již delší dobu. Nikdo vlastně pořádně neví, jaké budou mít sociální sítě podobu v budoucnosti. Faktem ale je, že v současné době mnoho lidí tráví na sociálních sítích více času, než je zdrávo. Dokonce se mluví již o závislosti. Lidé si mnohokrát denně ověřují svou emailovou schránku a stejně tak prohlíží i své účty na facebooku či twittru, co nového jim tam přibylo. Případně přidávají i svůj obsah.
Jsou lidé, kteří na svůj facebookový účet napíší je čas od času nějakou zajímavost, dají fotku svého dítěte nebo domácího mazlíčka a tím to pro ně končí. Mnozí další ale mají facebook pro přidávání snad všeho, co jim prolétne hlavou. Fotí si jídla, která jedí, fotí se v oblečení, které si dnes vezmou a všechen obsah svého dne včetně myšlenek v dopravní zácpě, sdílí na facebooku.
Každý si musí najít míru využívání sociálních sítí sám. Je však dobré myslet na to, aby nám nezabíraly příliš času. Aby nebyl tento vynález spíše špatný pán, nežli dobrý sluha.