Uvažujete o pořízení zahradního obdélníkového bazénu BO 4 x 3 x 1,5 Bazény Gluc, zapuštěného do země? Soukromý bazén bývá jednou z možností, jak lépe relaxovat a odpočívat v rámci vlastní rodiny, a do jisté míry může posloužit i pro pořádání různých akcí, jako jsou oslavy narozenin, svatby, hudební party, setkání spolužáků či kolegů z pracoviště atd. Aby však bazén mohl plnit svou funkci spolehlivě a nestal se naopak zdrojem zdravotních problémů, je třeba věnovat pozornost zejména kvalitě vody.
Jak udržet v bazénu vodu skutečně zdravotně nezávadnou
Samotná instalace bazénu včetně vyhloubení jámy, zapuštění nádrže pod úroveň zemského povrchu, zapojení filtračního okruhu a dalších podpůrných systémů, jako je ohřev vody či zakrývací stříška, schůdky atd., je poměrně snadno zvladatelné a pomocí moderních technologií a technických prostředků si s tím vším specializovaná firma poradí poměrně hravě. Mnohem obtížnější je však z uživatelského hlediska udržet vodu v bazénu skutečně čistou.
Čistou vodou ovšem rozumíme nejen tekutinu zbavenou patogenních a parazitických mikroorganismů, ale i chemických látek. Jestliže používáme k dezinfekci chlór, ať už v podobě chlorových tablet nebo solinátoru pro elektrolytický rozklad slané vody, případně bromovou dezinfekci, výsledek rozhodně není uspokojivý pro lidské zdraví.
Dostačující nemusí být ani aktivní kyslík (ozón) anebo nízkotlaké UV lampy (UV = ultrafialové záření). Na trhu se dnes objevuje nabídka středotlakých UV lamp, které jsou šetrné k lidskému organismu, a zároveň údajně jako jediné dosud známé zařízení odstraňuje z vody jedovatý trichloramin. Dále stojí za úvahu vyšší oxidační schopnost tzv. OH-radikálů. Chcete-li tedy provozovat skutečně bezpečné koupání, měli byste se zajímat co nejvíce do hloubky právě o dezinfekci vody v bezpečné podobě pro vás samotné, vaše děti i okolní přírodu a životní prostředí.