Holčičky si hrávají většinou s panenkami a kluky baví autíčka. Dospělí si rádi zahrají karty nebo třeba kulečník. Člověk je prostě hravý tvor. Co ale baví všechny bez rozdílu věku a pohlaví?
· Stavebnice.
Myslíte, že je to jen záležitost dětí? V žádném případě. Je pravda, že si asi nepůjde čtyřicetiletý muž koupit lego, ale určitě využije příležitosti a bude si stejně zaníceně stavět společně se svým dítětem.
§ Stavebnice nejsou jen zábavou, která má ukrátit dlouhou chvíli.
§ O smysluplnosti této činnosti hovořil už starý řecký filosof Platón.
§ Byl toho názoru, že pokud se člověk chce v dospělosti stát dobrým architektem, potřebuje si hrát.
§ Za vhodné hry považoval samozřejmě sestavování různých stavebnic.
Vědci se domnívají, že už v době kamenné se děti dovedly zabavit věcmi podobnými stavebnicím. Tenkrát se jednalo zřejmě o úlomky kostí, různá dřívka a kamínky. Prostě to, co dala okolní příroda.
Po Merkuru a Legu přichází Geomag
Opravdové stavebnice ale přišly na svět mnohem a mnohem později. Na nápad vytvořit skutečnou stavebnici přišel německý učitel Friedrich Froebel. Napadlo ho, že by si mohly děti sestavovat různé krychle, kužely a kvádry. První kamenné stavebnice se začaly vyrábět už na konci devatenáctého století a na začátku dvacátého přišly na řadu kovové.
· Určitě si každý pamatuje nesmrtelnou českou stavebnici MERKUR. Ta je na světě už téměř jedno století.
· Plastové LEGO zabavilo děti i dospělé už krátce po druhé světové válce.
Od té doby se se stavebnicemi doslova roztrhl pytel. Hitem dnešní doby je švýcarská stavebnice Geomag, která by určitě filosofa Platona nadchla. Dá se využít nejen na hraní, ale i k výuce ve školách.
Rozvíjí fantazii a jemnou motoriku. Dají se z ní vytvořit vlastní útvary, které se dokonce mohou uvést do pohybu. Stavebnice Geomag je založená na principu magnetismu.