Důležitým faktorem při výběru nové pračky je velikost prostoru, který jí bude ve vaší domácnosti vyhrazen. Pokud se nevejde do koupelny či technické místnost, zvolte pračku vestavnou. Její výhodou je její nenápadnost. Nevýhodou omezený výběr. Praček volně stojících je na trhu podstatně větší výběr:
Pračky s předním plněním – bývají doplněny o další chytré funkce při praní, buben má velkou kapacitu, umožňující prát větší množství prádla najednou, díky průhledu ve dveřích je možno sledovat jednotlivé prací fáze, horní plocha může posloužit jako podklad pro sušičku.
Pračky s horním plněním – jsou vhodné do menšího prostoru, šetří pohyb, protože se k ní není potřeba ohýbat, k vytažení prádla stačí volný prostor nad pračkou, má omezený počet funkcí a vyznačuje se menší stabilitou.
Pračky se sušičkou – potřebují větší prostor, pokud ho nemáte, je kombinovaný spotřebič vhodným řešením. Pračka vypere v každém cyklu více prádla, než sušička usuší, takže jedna várka se vždycky suší na dva cykly.
Další důležitý faktor při výběru nové pračky je její energetický štítek. Nejúspornější je s označením A+++. Přestože je jejich pořizovací cena vyšší, ušetříte za elektřinu i na vodném. Třída účinnosti ukazuje, nakolik si pračka dokáže poradit s odolnými skvrnami. Informace o odstřeďování je zase důležitá v případě, že používáte sušičku.
Pračky s klasickým motorem bývají hlučnější a vyžadují častější servis. Ty s invertorovým motorem mívají spotřebu nižší. U dražších direct drive motorů jsou nízké vibrace a tak je pračka téměř bezhlučná. Je několik pravidel, které by se měly dodržovat u všech typů praček. Nepřeplňovat je prádlem, prát při nižších teplotách, čímž zabráníte usazování vodního kamene. Alespoň dvakrát ročně vyčistit filtr. Omývat gumové těsnění vlhkým hadříkem po každém praní. V současné době je u všech inteligentních praček všechno navrhováno tak, aby spotřeba elektřiny, vody i pracího prostředku byla co nejnižší.