Představte si svůj všední den. Ráno vstanete, ustrojíte se, děti odvedete do školky a odejdete do práce. Odkroutíte si to své a jdete domů. Druhý den na novo. Tak to má spousta z nás. Stereotyp. Na tom není nic zlého. Horší je to, že dva lidé mají rozdílnou mzdu za stejnou odvedenou práci.
Platnost mzdy
Buďme rádi, že žijeme v České republice. Náš stát v roce 1991 zavedl tzv. minimální mzdu. To je nejnižší odměna zaměstnance za práci v pracovněprávním vztahu. Zaměstnavatel si nemůže dovolit zaplatit nižší plat. Minimální mzda je zavedena ze dvou důvodů:
A) Zajišťuje, aby měl každý člověk možnost žít na určité sociální úrovni. Navíc zajišťuje stejné podmínky pro všechny.
B) Motivuje k hledání práce. Je lepší pracovat za minimální mzdu než pobírat sociální dávky. Aspoň tak si to představuje stát. Myslím, že má ještě co napravovat.
Je zapsána ve sbírce zákonů a je platná od října roku 1990.
Finance rostou jako houby po dešti
Minimální mzda se vyvíjí a od roku 1991 výrazně stoupla. První částka byla nastavena na 2000Kč. Těžko uvěřit, že za takové peníze lidé dříve obhospodařili celou domácnost a jezdili na dovolenou k moři, do Jugoslávie. Do letošního roku tak stoupla o 10200Kč, to je víc než pětinásobně. 12200Kč je tedy schválená minimální mzda a platná od 1. 1. 2018. Postaral se o to premiér Sobotka. V loňském roce byla mnohem nižší.
Minimální mzda v Evropě
Tato mzda se porovnává napříč všemi zeměmi v hrubém zisku v eurech. Hrubý plat je celková částka před odepsáním zdravotních a sociálních odvodů a daní. Sleduje se dvakrát za rok. Pokud se tedy rozhodujete, kam se přestěhovat, volte Lucembursko. To si stojí nejlépe. Tady si i za minimální mzdu budete žít jak král. Je skoro pětkrát vyšší než plat v Česku. Naše země se v roce 2015 dostala až na 15 místo v žebříčku.
Jenže jak už to v životě bývá, peníze nejsou všechno. A i když tu vše není podle našich představ a částka 12200Kč na měsíc je dost málo, pořád je to náš domov. A tomu se, ani Lucembursko či jiná země, nevyrovná.